درب داخلی

درب داخلی MDF چیست؟

درب داخلی MDF

درب MDF

درب MDF یکی از انوع مختلف درب های داخلی ساختمانی کالادرب می باشد که دارای کیفیت مناسبی برای ساختمان های اداری و مسکونی می باشد. رویه MDF درب MDF دارای ضخامت 8 میلی متر می باشد. در دو طرف درب دو لایه MDF 8 میل استفاده می شود و یک روکش با ضخامت ۱ میلی متر بر روی MDF با چسب پرس می شود.

دمای اتصال روکش با MDF در حدود ۱۰۰ درجه سانتی گراد می باشد. دو نوع رویه برای درب اتاق MDF و درب سرویس MDF مورد استفاده قرار می گیرد. یک نوع MDF با روکش PVC می باشد و نوع دیگر آن درب ام دی اف با روکش ملچ و راش با رنگ های پلی یورتان می باشد. درب MDF دارای تنوع مختلفی می باشد که درب های دو قاب و سه قاب از انواع پر فروش درب های MDF می باشد.

درب داخلی MDF

ساختار داخلی درب اتاق MDF و درب سرویس MDF کلاف چوب روسی می باشد که چوب خشک شده می باشد و با اتصالات خاص می توان کلاف های چوبی درب های MDF را بوجود آورد. خشک بودن و اتصالات خاص چوب های کلاف از هر گونه اعوجاجی بر روی درب های جلوگیری می کند. در داخل درب های MDF نیز می توان از هانی کام و لایه ۳ میلی ضربدری استفاده کردکه به دلیل کاهش وزن درب های داخلی معمولا از هانی کام استفاده می شود. استاندارد عرض درب های داخلی کمتر از ۱۰۰ سانتی متر می باشد و برای عرض های بزرگتر نیز می توان ابعاد سفارشی تولید کرد.

تفاوت درب داخلی MDF و HDF

معمولا درب های ام دی اف بادخور خاصی دارند که از عرض و طول این بادخور باید توسط نصاب ها محاسبه شوند. این نوع درب های با چهارچوب چوبی نیز ساخته می شوند که این نوع چهارچوب با تزریق فوم نصب می شوند. در صورت وجود چهارچوب فلزی می توان از روکوب MDF با روکش PVC و روکش چوب استفاده کرد. نصب درب های MDF نیز توسط نصاب های حرفه ای انجام می شود که این نوع نصب و رگلاژ درب MDF با نصب قفل های و دستگیره نیز همزمان می باشد. درب های HDF برای درب اتاقی HDF و برای درب سرویس HDF و درب هایی به عنوان درب ضد آب شناخته شده می باشند. در حقیقت ساختار HDF همان MDF می باشد که با فشردگی بالاتری تولید شده است مناسب برای درب های سرویسی و اتاقی می باشد. بیشتر در پروژه های انبوه سازی از این نوع درب ها استفاده می شود و مقاومت داخلی درب سرویس HDF و درب اتاق HDF نیز به دلیل وجود ساختار هانی کام بالا می باشد و امتحان خود را پس داده است.

MDF چیست؟

درب های داخلی دارای تنوع زیادی می باشند از ساختار های چوبی و ABS و HDF و درب های MDF تا درب های کامپوزیتی جز درب های داخلی ساختمان به حساب می آیند. یکی از انواع درب که قابلیت روکش پذیری خوب با روکش های ملامینه و PVC دارد دربهای MDF می باشد. MDF مخفف تخته فیبر فشرده با دانسیته متوسط می باشد که با فرآیند تولید فیبر و فیبریلازیسون و ترکیب مواد شیمیایی محرک چسب و چسب های اوره فرومالدئید و فنول فرمالدئید تولید می شود.

در تولید MDF مورد استفاده در دربهای MDF از سرشاخه های درختی و محصولات چوبی قابل استفاده ی دست دوم بدون فلز استفاده می شود. مهتر عامل برای تولید درب MDF شرایط پرس می باشد. با توجه به استفاده از چسب های ساخت اوره فرمالدئید که چسب های گرما سخت می باشد باید از پرس های گرم هیدرلیکی استفاده شود.

درب داخلی MDF

که حرارت این نوع پرس یا بصورت گرمای برق بصورت ساختار هیتری تولید می شود و یا با استفاده از ارسال روغن داغ و پخت روغن داخل در صفحات پرس استفاده می شود. البته این در صورتی می باشد که از روکش چوب برای درب MDF استفاده شود. برای درب MDF می توان از روکش های PVC نیز استفاده شود که این نوع روکش های با استفاده از ترکیب خلا و وکیوم به صفحات در MDF اتصال پیدا می کنند. البته در کنار قابلمه درب روکش چوب یا PVC نمی باشد که البته می توان در موارد خاص از لبه PVC نیز برای ضد آب کردن درب های استفاده کرد.

تلاش بر این است که جای قفل در داخل کارخانه در بیاید تا سر پروژه راحت تر این کار هندل شود. درب MDF دارای تنوع طرح مختلف می باشد و می توان گفت در بین درب های داخلی ساختمان درب MDF از تنوع طرح و نقش بیشتری بر خورد است. و این به دلیل این می باشد که رویه های درب HDF از کشور ترکیه بصورت مستقیم وارد می شود و قابلیت تغییر بر روی رویه های وجود ندارد.

قیمت ها و استاندارد ها

معمولا در ساختمان سازی، برای واحد های مسکونی و تجاری و اداری از درب های داخلی همسان استفاده می شود. منظور از همسان یک بودن طرح و رنگ و مدل درب ها می باشد. در برخی مواقع درب اتاق MDF با درب اتاق سرویس با درب اتاق کمدی MDF هم شکل می شود که می توان بیان کرد این هارمونی بسیار زیبا می باشد. البته این هارمونی در همه ی مدل های درب اتاق و درب سرویس MDF بوجود نمی آید. به این منظور باید طرحی برای درب های داخلی سرویس و اتاق در نظر گرفته شود که بتوان این طرح را برای درب های کمدی اتاقی نیز مورد استفاده قرار داد. معمولا درب های اتاق کمدی دارای محدودیت های در طول و عرض و ارتفاع می باشند. به طور مثال برای درب های کمدی که بالای درب کمدی اتاقی قرارداد که به آن کتیبه گفته می شود و معمولا ابعادی بین ۵۰ سانتی متر تا ۷۰ سانتی متر و ارتفاع ۷۰ تا ۶۰ سانتی دارد. پس برای چنین درب اتاق کمدی باید طرحی استفاده شود که با سایر درب های اتاقی ساختمان های اداری و مسکونی همخوانی داشته باشد.

مدل های متفاوتی برای تولید درب اتاق MDF و درب سرویس MDF استفاده می شود که در یک تقسیم بندی کلی می توان بیان کرد که درب های داخلی ساختمان به طرح های بدون برجستگی یا همان طرح های CNC ، طرح های برحسته ۸ میل و طرح های برجسته ۱۶ و ۲۵ میلی متر تقسیم بندی می شود. معمولا مدل های دو قاب و ۳ قاب درب سرویس MDF و درب اتاق MDF پر فروش می باشند که مشتریان باید هزینه بالاتری را نسبت به طرح های بدون برجستگی پرداخت کنند. رویه های درب های سرویس و درب های اتاقی MDF به رویه های ۵ میل و ۸ میل و در بعضی از طرح های CNC عمیق به رویه های ۱۱ میل تقسیم بندی می شوند. که با افزایش ضخامت رویه مشتری هزینه بیشتری را پرداخت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *