درب مدرن

درب مدرن چیست؟ معماری مدرن ساختمان ها

درب ورودی آپارتمان مهم ترین قسمت منزل شماست، زیرا نشان دهنده ی سبک زندگیتان می باشد. درب ورودی همواره روی نگرش یک میهمان، همسایه و رهگذر در مورد شما و خانه تان تاثیر می گذارد. بنابراین اگر قصد ارائه ی چهره ای بسیار خاص از خود را دارید، می بایست در انتخاب درب ورودی آپارتمان بسیار دقت کنید. «در» ورودی هر ساختمان کانون توجه در نمای بیرونی آن محسوب می شود. اولین چیزی است که مهمانان هنگام ورود می بینند و نیز آخرین چیزی که به هنگام ترک منزل مشاهده خواهند کرد. حتی مهمترین چیز برای یادآوری یک منزل «در» آن به حساب می آید.

معماری مدرن

معماری مدرن یا نوگرا، سبکی از هنر معماری است که با استفاده از ایده های خلاقانه، فناوری های نوین و ترکیب آنها با نوع کارکرد ساختمان اجرا می شود. در معماری نوین فرم و مفاهیم تاریخی حذف شده و طرحی اجرا می شود که از قبل وجود نداشته است.

پیدایش این سبک به اوایل قرن بیستم و جنگ های جهانی باز می گردد. زمانی که آثار جنگ موجب تغییر در سبک ساختمان ها و نیاز افراد شد. بزرگان هنر همراه با معماران ماهر، در صدد ایجاد سبکی از معماری بودند تا علاوه بر سادگی و حذف دشواری های بازسازی، نیاز مردم را به شکل کامل برطرف سازد. به این ترتیب هنر مدرن وارد عرصه معماری شد. معماری مدرن بعد از جنگ جهانی دوم بسیار مشهور و به عنوان یکی از سبک های اصلی در ساختمان سازی شناخته شد.

همچنین شروع سبک مدرن معماری در ایران هم از دوره قاجار بوده است. چرا که در آن زمان رشد اصول معماری موجب معرفی فضای جدیدی شد.

ورود این سبک در ایران توسط معمارانی بود که در خارج از کشور در حال تحصیل و تحقیقات بودند.

درب مدرن

در مدرن امروز دیگر دارای طرح های متفاوت می باشد درهایی که عمودی، حول چند محور یا از وسط باز می شوند، درهای تاشو، درهای مخفی، درهایی بدون دستگیره، با دستگیره های سراسری. دنیای درهای مدرن پر از تغییرات در جزئیات مکانیسم ها، طراحی و مواد است.

بیشتر این نوع درب ها دارای ظاهری ساده و دارای سی ان سی هستند.جزئیات خاص و خلوت بودن طرح از عناصر قابل ذکر این دسته از درب ها هستند.بیشترین مبحث تاثیرگذار بر طرح و رنگ این درب ها ، معماری فضای ساختمان می باشد.

در کالادرب درب های مدرن ضد سرقت ورودی ، لابی و داخلی در طرح های مختلف قابل مشاهده هستند.

درب های مدرن کالادرب

با توجه به مهاجرت سازندگان از سبک کلاسیک به مدرن و درخواست بیشتر بازار ، ما در کالادرب سعی کردیم تا تنوع بالایی در این دسته محصولات خود داشته باشیم. از نکات مثبت این سری از محصولات به مواد اولیه با کیفیت و ثبت سفارش از بهترین کارخانه ها می توان اشاره کرد. تعدادی از طرح ها توسط خود طراحان مجموعه طراحی و تولید شده است.

همه این طرح ها قابل سفارش هستند و برای سفارش سایر طرح ها و طرح های اختصاصی خود میتوانید با مشاوران کالادرب در تماس باشید.

درب ورودی مدرن

درب داخلی مدرن

قفل درب ضد سرقت

آشنایی با قفل درب ضد سرقت

قفل ها از اجزای اصلی درب ضد سرقت هستند.تنوع این محصولات بالاست ولی در بازار ایران چند برند نام آشنا در کارخانه ها استفاده می شوند.قفل های ساده ، آژیر دار و هوشمند از انواع این محصولات هستند.در این مقاله قصد داریم شما را با این محصولات آشنا کنیم.

1. آشنایی کلی با قفل درب ضد سرقت

2.انواع قفل ها

آشنایی کلی با قفل های درب ضد سرقت

مهم‌ترین تفاوت قفل و مغزی درب ضد سرقت با درهای معمولی در این است که قفل‌های درهای ضد سرقت دارای چندین زبانه هستند و با چرخیدن کلید در آن‌، زبانه‌ها در چندین جهت داخل چهارچوب قرار می‌گیرد. هر قدر تعداد زبانه‌های بیشتر باشد، طبیعتاً امنیت درب بیشتر و بهتر خواهد بود.  ‌

با توجه به این که امنیت درهای ضد سرقت ناشی از مؤلفه‌های مختلفی مانند چهارچوب، لولا، روکش و قفل است، با نصب قفل درب ضد سرقت بر روی دربهای معمولی نمی‌توان انتظار داشت که امنیت به خوبی تأمین شود.

مدل‌های متنوعی برای قفل‌ درب ضد سرقت در بازار وجود دارد که لازم است متناسب با کاربرد فضا نسبت به انتخاب یکی از انواع مدل‌ها اقدام نمود.

همچنین قفل‌هایی که بر روی انواع درب ضد سرقت ایرانی، چینی و ترک نصب می‌شوند متفاوت است. قفل‌هایی که ساخت کشور ترکیه هستند، به دلیل برخورداری از استانداردهای بالاتر دارای کیفیت و طول عمر بیشتری نسبت به دیگر قفل‌ها هستند. بهترین قفل‌‌های درب ضد سرقت در سطح جهان، قفل‌های ساخته‌شده در کشور ترکیه هستند. قفل درب ضد سرقت چینی عموماً کیفیت چندانی ندارند.

انواع قفل ها

1- قفل های پستچی

جهت امنیت بیشتر ساکنین می‌توان از قفل پستچی بر رو هر درب استفاده نمود که در صورت انجام این کار، درب تنها به اندازه ۱۰ سانتی متر باز شده و امنیت ساکنین تأمین می‌گردد. همچنین نصب چشمی بر روی اینگونه درب‌ها از موارد دیگری است که مشتریان خواهان آن هستند که در این صورت نیز چنین امکانی در راستای تعبیه چشمی به عنوان یک فاکتور مهم امنیتی بر روی درب‌ های ضد سرفت وجود خواهد داشت.البته ما نصب این قفل را بر روی درب پیشنهاد نمیکنیم زیرا به مرور زمان به چهارچوب درب آسیب وارد می کند.

2- قفل داف ترکیه

داف نیز از جمله برندهای مطرح در قفل‌های درب ضد سرقت است. قفل‌های داف نیز دارای کیفیت مشابهی با قفل کاله هستند. تفاوت دو قفل کاله و داف در جزئیات و مغزی قفل است و ظاهر دو قفل مشابه با یکدیگر است.

3- قفل درب ضد سرقت کاله ترکیه

ازجمله برندهای مطرح قفل درب ضد سرقت، برند کاله می‌باشد.

در بازار ایران، قفل درب ضد سرقت kale به راحتی در دسترس است و یکی از بهترین انتخاب‌ها برای قفل ضد سرقت است. اگر چه قیمت قفل درب ضد سرقت کاله ممکن است نسبت به انواع دیگر قفل‌های ضد سرقت بالاتر باشد، اما این قفل به علت به‌کارگیری آلیاژ و مواد مستحکم و مغزی ماندگار دارای کارکردی عالی است.

4- قفل آژیر دار دسی ترکیه

این قفل مشابه یک قفل فولادی استاندارد است.

که بر روی درب های ضد سرقت ظرف مدت یک دقیقه ( فقط با بستن پیچ ) و بر روی دربهای با چار چوب چوبی با اندکی برش ظرف مدت نیم ساعت قابل نصب می باشد.

سیستم هشدار ( آژیر ) این قفل فقط زمانی فعال می گردد که زبانه قفل با کلید ( از بیرون یا داخل منزل ) سه بار چرخانده شود.

( سه قفله شود ) فعال شدن آژیر به وسیله ی یک بوق یک ثانیه ای به اطلاع شخصی که درب را قفل کرده می رسد.

پس از فعال شدن سیستم آژیر ، حسگر های موجود در قفل به دو اتفاق واکنش نشان داده و آژیر می کشند.

4- دستگیره و قفل های دیجیتال

دستگیره دیجیتال (الکترونیکی یا هوشمند) راه حل پیشرفته و مناسبی جهت کنار گذاشتن قفل‌های مکانیکی و قدیمی و دسته کلیدهای حجیم می‌باشد که می‌توان از راه دور ورود و خروج را کنترل و درب را باز و بسته نمود. در گذشته این کار بیشتر برای باز و بسته نمودن درب‌های اتومبیل استفاده می‌شد ولی امروزه این تکنولوژی جهت افزایش امنیت و راحتی کاربران برای اماکن تجاری و مسکونی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمامی قفل‌های درب دارای زبانه جهت قفل نمودن درب می‌باشند که برای قرارگرفتن در چارچوب درب و اتصال امن بین درب و چارچوب آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این زبانه‌ها با حرکت چرخشی کلید و یا دستگیره درب در داخل چارچوب درب حرکت کرده و باعث باز و بسته شدن درب می‌گردد. دستگیره دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد. با این تفاوت که در این نوع قفل‌ها حرکت زبانه به صورت دیجیتالی و با شناسایی رمز، کارت و یا اثر انگشت صورت می‌گیرد. البته ابزارهایی مانند کلید مکانیکی نیز برای آن در نظر گرفته شده تا در مواقع اضطراری مانند اتمام برق دستگیره دیجیتال ( digital door handle ) بتوان درب را باز نمود. تمامی این موارد در صورتی قابل اجرا می‌باشد که دستگیره دیجیتالی دارای یک مغزی الکترونیکی باشد.

درب داخلی MDF

درب داخلی MDF چیست؟

درب MDF

درب MDF یکی از انوع مختلف درب های داخلی ساختمانی کالادرب می باشد که دارای کیفیت مناسبی برای ساختمان های اداری و مسکونی می باشد. رویه MDF درب MDF دارای ضخامت 8 میلی متر می باشد. در دو طرف درب دو لایه MDF 8 میل استفاده می شود و یک روکش با ضخامت ۱ میلی متر بر روی MDF با چسب پرس می شود.

دمای اتصال روکش با MDF در حدود ۱۰۰ درجه سانتی گراد می باشد. دو نوع رویه برای درب اتاق MDF و درب سرویس MDF مورد استفاده قرار می گیرد. یک نوع MDF با روکش PVC می باشد و نوع دیگر آن درب ام دی اف با روکش ملچ و راش با رنگ های پلی یورتان می باشد. درب MDF دارای تنوع مختلفی می باشد که درب های دو قاب و سه قاب از انواع پر فروش درب های MDF می باشد.

درب داخلی MDF

ساختار داخلی درب اتاق MDF و درب سرویس MDF کلاف چوب روسی می باشد که چوب خشک شده می باشد و با اتصالات خاص می توان کلاف های چوبی درب های MDF را بوجود آورد. خشک بودن و اتصالات خاص چوب های کلاف از هر گونه اعوجاجی بر روی درب های جلوگیری می کند. در داخل درب های MDF نیز می توان از هانی کام و لایه ۳ میلی ضربدری استفاده کردکه به دلیل کاهش وزن درب های داخلی معمولا از هانی کام استفاده می شود. استاندارد عرض درب های داخلی کمتر از ۱۰۰ سانتی متر می باشد و برای عرض های بزرگتر نیز می توان ابعاد سفارشی تولید کرد.

تفاوت درب داخلی MDF و HDF

معمولا درب های ام دی اف بادخور خاصی دارند که از عرض و طول این بادخور باید توسط نصاب ها محاسبه شوند. این نوع درب های با چهارچوب چوبی نیز ساخته می شوند که این نوع چهارچوب با تزریق فوم نصب می شوند. در صورت وجود چهارچوب فلزی می توان از روکوب MDF با روکش PVC و روکش چوب استفاده کرد. نصب درب های MDF نیز توسط نصاب های حرفه ای انجام می شود که این نوع نصب و رگلاژ درب MDF با نصب قفل های و دستگیره نیز همزمان می باشد. درب های HDF برای درب اتاقی HDF و برای درب سرویس HDF و درب هایی به عنوان درب ضد آب شناخته شده می باشند. در حقیقت ساختار HDF همان MDF می باشد که با فشردگی بالاتری تولید شده است مناسب برای درب های سرویسی و اتاقی می باشد. بیشتر در پروژه های انبوه سازی از این نوع درب ها استفاده می شود و مقاومت داخلی درب سرویس HDF و درب اتاق HDF نیز به دلیل وجود ساختار هانی کام بالا می باشد و امتحان خود را پس داده است.

MDF چیست؟

درب های داخلی دارای تنوع زیادی می باشند از ساختار های چوبی و ABS و HDF و درب های MDF تا درب های کامپوزیتی جز درب های داخلی ساختمان به حساب می آیند. یکی از انواع درب که قابلیت روکش پذیری خوب با روکش های ملامینه و PVC دارد دربهای MDF می باشد. MDF مخفف تخته فیبر فشرده با دانسیته متوسط می باشد که با فرآیند تولید فیبر و فیبریلازیسون و ترکیب مواد شیمیایی محرک چسب و چسب های اوره فرومالدئید و فنول فرمالدئید تولید می شود.

در تولید MDF مورد استفاده در دربهای MDF از سرشاخه های درختی و محصولات چوبی قابل استفاده ی دست دوم بدون فلز استفاده می شود. مهتر عامل برای تولید درب MDF شرایط پرس می باشد. با توجه به استفاده از چسب های ساخت اوره فرمالدئید که چسب های گرما سخت می باشد باید از پرس های گرم هیدرلیکی استفاده شود.

درب داخلی MDF

که حرارت این نوع پرس یا بصورت گرمای برق بصورت ساختار هیتری تولید می شود و یا با استفاده از ارسال روغن داغ و پخت روغن داخل در صفحات پرس استفاده می شود. البته این در صورتی می باشد که از روکش چوب برای درب MDF استفاده شود. برای درب MDF می توان از روکش های PVC نیز استفاده شود که این نوع روکش های با استفاده از ترکیب خلا و وکیوم به صفحات در MDF اتصال پیدا می کنند. البته در کنار قابلمه درب روکش چوب یا PVC نمی باشد که البته می توان در موارد خاص از لبه PVC نیز برای ضد آب کردن درب های استفاده کرد.

تلاش بر این است که جای قفل در داخل کارخانه در بیاید تا سر پروژه راحت تر این کار هندل شود. درب MDF دارای تنوع طرح مختلف می باشد و می توان گفت در بین درب های داخلی ساختمان درب MDF از تنوع طرح و نقش بیشتری بر خورد است. و این به دلیل این می باشد که رویه های درب HDF از کشور ترکیه بصورت مستقیم وارد می شود و قابلیت تغییر بر روی رویه های وجود ندارد.

قیمت ها و استاندارد ها

معمولا در ساختمان سازی، برای واحد های مسکونی و تجاری و اداری از درب های داخلی همسان استفاده می شود. منظور از همسان یک بودن طرح و رنگ و مدل درب ها می باشد. در برخی مواقع درب اتاق MDF با درب اتاق سرویس با درب اتاق کمدی MDF هم شکل می شود که می توان بیان کرد این هارمونی بسیار زیبا می باشد. البته این هارمونی در همه ی مدل های درب اتاق و درب سرویس MDF بوجود نمی آید. به این منظور باید طرحی برای درب های داخلی سرویس و اتاق در نظر گرفته شود که بتوان این طرح را برای درب های کمدی اتاقی نیز مورد استفاده قرار داد. معمولا درب های اتاق کمدی دارای محدودیت های در طول و عرض و ارتفاع می باشند. به طور مثال برای درب های کمدی که بالای درب کمدی اتاقی قرارداد که به آن کتیبه گفته می شود و معمولا ابعادی بین ۵۰ سانتی متر تا ۷۰ سانتی متر و ارتفاع ۷۰ تا ۶۰ سانتی دارد. پس برای چنین درب اتاق کمدی باید طرحی استفاده شود که با سایر درب های اتاقی ساختمان های اداری و مسکونی همخوانی داشته باشد.

مدل های متفاوتی برای تولید درب اتاق MDF و درب سرویس MDF استفاده می شود که در یک تقسیم بندی کلی می توان بیان کرد که درب های داخلی ساختمان به طرح های بدون برجستگی یا همان طرح های CNC ، طرح های برحسته ۸ میل و طرح های برجسته ۱۶ و ۲۵ میلی متر تقسیم بندی می شود. معمولا مدل های دو قاب و ۳ قاب درب سرویس MDF و درب اتاق MDF پر فروش می باشند که مشتریان باید هزینه بالاتری را نسبت به طرح های بدون برجستگی پرداخت کنند. رویه های درب های سرویس و درب های اتاقی MDF به رویه های ۵ میل و ۸ میل و در بعضی از طرح های CNC عمیق به رویه های ۱۱ میل تقسیم بندی می شوند. که با افزایش ضخامت رویه مشتری هزینه بیشتری را پرداخت خواهد کرد.

انواع روکش چوب و MDF

انواع روکش چوب و MDF

در عصر امروز چگونگی دیزاین و دکوراسیون داخلی منازل امری مهم و غیر اجتناب تلقی می شود که توجه به جنس وسایل به کار رفته در چیدمان و رنگ آن ها بسیار اهمیت دارد،بیشتر وسایل از قبیل انواع کابینت ها،کفپوش،میز و صندلی،مبلمان ،سرویس خواب و از این قیبیل وسایل از جنس چوب و مصنوعات چوبی می باشند که همگی دارای روکش های چوبی و مصنوعی متناسب با سلیقه مشتری و رنگ دیزاین منزل اوست.
تمام چوب و مصنوعات چوبی و یا همان mdf به کار رفته در وسایل منزل برای عایق شدن و زیبایی و دوام بیشتر نیاز به انواع روکش ها دارند که ما در این مقاله سعی داریم شما را برخی از این روکش ها آشنا کنیم.

روکش چوب طبیعی

پر کاربردترین روکش های چوبی را می توان  چوب ملچ و چوب راش دانست زیرا این نوع از انواع روکش چوب ، باعث طبیعی و زنده بودن کار میباشد. روکش چوب طبیعی طي فرآيند خاصي توليد مي‌شود. معمولاً پس از پخت چوب در بخار يا آب داغ، گرده بينه مرغوب چوبي را كه اكثراً از گونه‌هاي پهن برگ هستند ،‌با روشهاي لوله ‌بري يا تراشه ‌گيري تبديل به لايه‌ها يا ورقه‌هاي نازك چوب تزئيني مي‌كنند. همچنین این نوع از انواع روکش چوب عمر بالایی داشته و قابلیت ترمیم و تجدید رنگ کاری را دارا میباشد. اما از معایب آن نیز میتوان به طول عمر کمتر در رطوبت بالا اشاره نمود. روش ساخت این روکش به این صورت است که لایه ای نازک از چوب معمولا روی ام دی اف یا نئوپان پرس میکنند تا نمای کار طرح و رنگ چوب به خودش بگیرید و زیبایی طبیعی چوب را دارا داشته باشد.

روکش چوب مصنوعی

جنس روکش چوبی مصنوعی از کاغذ یا ورقه های نازکی از جنس پی وی سی است. این روکش ها طرح ها و رنگ های مختلفی دارند و از آنها برای پوشش انواع صفحات مرکب مثل نئوپان، تخته فیبر و … استفاده می شود و با توجه به نوع آنها در برابر رطوبت و حرارت مقاوم اند. در حال حاضر استفاده از این روکش ها بسیار متداول شده است و اکثر صفحات ام دی اف (MDF) با این روکش ها پوشش داده می شوند.

انواع روکش مصنوعی چوب و mdf

ورق های کاغذی

یکی از انواع روکش چوب که امروزه کمتر متداول هست روکش کاغذی (لترون) با چاپ طرح چوبی یا طرح ساده روی نئوپان میباشد که از نازک ترین و ضعیف ترین روکش ها بوده و در برابر عوامل محیطی به شدت اسیب پذیر است که کاربرد این روکش ها بیشتر در کفی های زیر تخت است.. وزن پایه‌ این روکش‌ ها پس از آغشته سازی تا حداکثر ۳۰۰ گرم بر مترمربع نیز می‌ رسد. این نوع روکش از ارزان ترین انواع روکش است که در مبلمان و لوازم ارزان قیمت مورد استفاده قرار می‌ گیرد، در برابر سایش و خش و عوامل مکانیکی مقاومتی ندارد و در برابر حرارت و رطوبت نیز کمتر از روکش‌ های ملامینه و لمینیت است.

روکش ترموپلاستیک

روکش ترموپلاستیک یکی از پرکاربرد ترین و محبوبترین روکش های مصنوعی چوب است. این نوع روکش پلاستیکی دارای نقش و طرح های چوب یا ساده میباشد که ضخامت بالایی داشته و روی نئوپان یا ام دی اف زده میشود. تنوع در طرح و رنگ این نوع روکش بسیار بالا بوده که حتی گاها تشخیص این روکش های مصنوعی از طبیعی بسیار مشکل میباشد. بعلت قابليت انعطاف‌ اين نوع روكش ، از آن براي روكش كردن سطوح ابزار خورده با اختلاف سطح زياد و نيز براي ساخت نوار لبه ،‌روكش كردن پروفيل‌ها ،‌نوار لبه‌هاي فرم‌دار و فرز خورده استفاده مي‌شود. مثلاً روكش كردن درهاي كابينت‌هايي كه داراي ماشين كاري‌هاي عميق هستند. همچنين يكي از استفاده‌هاي منحصر به فرد روكش‌هاي PVC در ساخت مصنوعاتي است كه نياز به پيوستگي روكش در ابعاد مختلف يك سازه يا به عبارتي نياز به ايجاد شيار V شكل روي تخته و تاكردن آن باشد.

روکش PVC

پلی وینیل کلراید یا پی‌وی‌سی (PVC) نوعی پلاستیک بسیار پرکاربرد است. در شرایط حاضر یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پنروشیمی است. به طور عمومی بیشتر از ۵۰٪ از پی وی سی ساخت بشر در ساختمان سازی استفاده می‌شود؛ زیرا پی وی سی ارزان بوده و به سادگی سر هم‌بندی می‌شود. در سالهای اخیر پی وی سی جایگزین مواد ساختمان سازی سنتی نظیر چوب،سیمان و سفالدر بسیاری از مناطق شده است. با وجود ظهور یک ماده ایده‌آل در ساختمان سازی همچنان نگرانی در رابطه با هزینه پی وی سی برای محیط زیست طبیعی و سلامتی انسان وجود دارد.روکش های پلی ونیل کلراید در طرح ها، رنگ ها و ضخامت های بین ۰.۲ تا ۳ میلیمتر عرضه می شوند. قابلیت انعطاف پذیری آنها زیاد است و از آنها برای سطوح صاف و ابزار خورده و فرم دار، مانند درهای کابینت آشپزخانه و همچنین نوارهای لبه استفاده می شود. انعطاف بسیار خوب روکش PVC خصوصاً وقتی که داخل پرس ممبران حرارت می‌ بیند باعث می‌ شود که بتوان نقوش بسیار ریز و ظریف،‌ ابزار خورده‌ های عمیق، اشکال با شعاع‌ های کوچک و سخت را با آن روکش کرد.

روکش ملامینه

در سطح جهانی روکش های ملامینه بیشترین و وسیع ترین دامنه مصرف را در بین سایر روکش ها دارند و در مصارف عمومی و تقریبا تمامی مصارف روکش کاری سطوح مورد استفاده قرار میگیرند. پرکاربردترین روکش‌ چوب در بین روکش‌های طبیعی و مصنوعی هستند که برای اوراق فشرده و به خصوص ام‌دی‌اف (ام‌دی‌اف ملامینه) به کار می‌روند. روکش‌های ملامینه از کاغذهای آغشته به رزین ملامین فرمالدئید ساخته‌شده‌اند. به دلیل ظاهر بسیار خوب، مقاومت خوب در برابر رطوبت، آب، حرارت و سایش بسیار راج و محبوب هستند. روکش‌های ملامینه در طرح‌ها و رنگ‌های بسیار متنوعی در بازار موجود هستند.

روکش لمینت

روکش های لمینت لایه‌های فشرده چوب و مواد دیگر هستند که در کارخانه طی فرآیندی خاصی فشرده شده‌اند که موجب می‌شود تا محصول نهایی مقاوم‌تر، بادوام‌تر و در مجموعه باکیفیت‌تر باشد. در حال حاضر استفاده از این نوع‌ روکش‌ها به دلیل سهولت در نصب، دوام زیاد و ظاهر زیبا رو به گسترش است. روکش‌های لمینت در نوع تولید می‌شوند.این نوع کفپوش‌ها در ابعاد و انواع و اتصالات مختلف و اشکال مختلف قابل تولید می‌باشند و امکان تولید این کفپوش‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های بسیار متنوع و مختلف وجود دارد. در واقع از نظر شکل ظاهری، طرح و نقش، رنگ هیچ گونه محدودیتی در تولید آن وجود ندارد که این مزیت، بسیار با اهمیت است.سبک بودن و راحتی حمل این نوع کفپوش‌ها، همچنین سرعت نصب و از همه مهمتر امکان نصب آن بدون نیاز به افراد متخصص و توسط خود مشتری و نیز ارزان بودن آن امتیازاتی است که باعث موفقیت هرچه بیشتر این محصول در بازار شده است.

درب اتاقی چیست؟

درب اتاقی چیست؟ راهنمای جامع خرید درب داخلی

درب اتاقی سازه ه­ایی است که برای استفاده در محیط داخلی یک ساختمان طراحی و ساخته می­شود. درب­های داخلی دسترسی به سایر فضا­های یک ساختمان و محیطی جدا به منظور خواب، کار و … را فراهم می کنند.

از آن­جا که درب­های اتاقی نیازی به تامین امنیت و یا ایستادگی در برابر باران یا نور آفتاب ندارند، به همین جهت در مقایسه با درب­های خارجی از مواد کمتری برای ساخت آن­ها استفاده می­شود و معمولا وزن سبک­تری نیز در مقایسه با درب­های خارجی دارند. درب­های توخالی ساخته شده از تخته پرس یا چوب روکش دار از انواع متداول درب­ها می­باشند که به عنوان درب داخلی از آن­ها استفاده می­شود. نکته منفی در مورد این درب­ها این است که به راحتی آسیب می­بینند و در انتقال صدا به درون اتاق عایق خوبی نیستند. هر دو جنبه منفی را درب­های تخته فیبر با هسته جامد(MDF) برطرف می­کنند اما هزینه آن­ها سه تا چهار برابر بیشتر از درب­های هسته توخالی است.

این درب­ها به منظور استفاده در مصارف مسکونی و تجاری طراحی می­شوند و بسته به نوع، شکل ساختمان و اتاق مورد نظر، به کار برده می­شوند. از جمله اهداف به کارگیری یک درب اتاقی در داخل ساختمان و ورودی اتاق­ها می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • این درب­ها در ایجاد فضایی مناسب برای حفظ و شکل گیری حریم خصوصی افراد موثرند.
 • استفاده از درب اتاقی باعث کاهش و کنترل شنیده شدن صدای سایر قسمت­های ساختمان می­شود.
 • این درب­ها یک فضای داخلی را از فضا­های دیگر جدا می­کنند.
 • وجود درب­های اتاقی باعث تهویه مناسب هوای داخل اتاق و ساختمان می­شود. به عبارتی با به کارگیری این درب­ها در داخل یک ساختمان، تعادل هوای موجود در اتاق و بیرون از اتاق حفظ می­گردد و می­توان به راحتی دمای هر بخش از ساختمان را تنظیم کرد.
 • تنظیم روشنایی اتاق­ها با به کارگیری درب اتاقی امکان پذیر است.
 • صرفه جویی و کنترل مصرف انواع انرژی­ها در داخل اتاق­ها و همچنین در محیط اصلی یک ساختمان به صورت بهینه­ای انجام می­شود.

انتخاب درب اتاقی مناسب برای یک ساختمان به عوامل مختلفی نظیر: نوع معماری ساختمان مورد نظر، آب و هوای منطقه، میزان استفاده افراد از درب­های اتاقی، دکوراسیون و طراحی داخلی اتاق­ها و ساختمان بستگی دارد.

در ادامه با جزئیات بیشتری از انواع و کاربرد هر کدام از درب­های اتاقی آشنا خواهیم شد.

مدل های مختلف درب اتاقی

درب­های اتاقی بسته به نوع و میزان استفاده، انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن­ها به گونه­ای طراحی شده­اند که در برابر استفاده­ی مکرر دوام بیشتری داشته باشند.

در این قسمت به چند مورد از انواع پرکاربرد درب اتاقی اشاره می­شود:

 • درب­های آکاردئونی: که از بالا به حالت معلق در آمده­اند و انواع مختلف آن­ها با چین­های عمودی طراحی شده­اند. شکل این درب­ها به گونه­ای است که با انواع دکوراسیون به خوبی ترکیب می­شوند. از این نوع درب­ها معمولا برای جدا کردن اتاق­های بازی یا اتاق نشیمن از سایر بخش­ها استفاده می­شود. از انواع درب­های آکاردئونی می­توان به انواع فلزی، تاشو، داخلی و چرمی آن اشاره کرد. معمولا در اتاق­هایی که به فضا و هوای اضافی نیاز دارند از انواع درب­های آکاردئونی با حفاظ استفاده می کنند.
 • درب­های هلندی: که به صورت افقی به دو نیم تقسیم شده­اند. این بخش­ها می­توانند به طور جداگانه از هم باز و بسته شوند. همچنین این درب­ها همزمان نقش پنجره و در را ایفا می­کنند. این نوع از درب­­ها همچنین می­توانند با دو نیمه قفل شده به هم باز و بسته شوند. درب­های هلندی در عین حال که کاملا در محیط انواع خانه و اتاق­ها به صورت کاربردی و مهندسی شده به کار گرفته می­شوند، می­توانند به محیط خانه جذابیت و زیبایی خاصی نیز بدهند. به طور مثال برای آن دسته از افرادی که فرزند کوچک یا حیوان خانگی دارند درب هلندی­ای که نیمه پایین آن متحرک بوده و باز و بسته می‌شود و قسمت بالای آن به صورت باز گذاشته شده تا هوای تازه به محیط اتاق رفت و آمد کند، ایده بسیار خوبی است.
 • درب­های فرانسوی: که با به کار بردن شیشه­های تزئینی و ساده در آن­ها، جلوه­ای کلاسیک به طراحی داخلی داده شده و اجازه ورود نور بیشتری به داخل اتاق داده می­شود. این درب­ها به صورت استاندارد با شیشه­های مقاوم، در انواع و سایز­ها و اشکال مختلف قابل نصب می­باشند. دو در به کار برده شده در ساختار این درب­ها، هنگام باز شدن به سمت داخل باز شده و هنگام بسته شدن به صورت چفت رو به روی هم قرار می­گیرند. همچنین شیشه­های به کار برده شده در این نوع از درب­ها، می­توانند درون اتاق را گرم­تر و یا سرد­تر نمایند.
 • درب­های کشویی: که به صورت افقی و در امتداد دیوار، باز و بسته می­شوند و برای استفاده بهینه از فضا، به درون دیوار فرو می­روند.
 • درب­های بای پس: که در حالت استاندارد از دو یا سه در تشکیل می­شوند که معمولا یکی از درب­ها ثابت و دیگری بر روی آن می­لغزد. یکی از موارد استفاده مفید از این نوع درب، استفاده از آن به عنوان درب حمام است که در اصطلاح به آن درب حمامی بای پس گویند. از جمله مزیت های استفاده از این نوع در در حمام قابلیت ذخیره فضای حمام است. درهای چرخشی با باز و بسته شدن فضای زیادی از حمام را به خود اختصاص می دهند حال آن که لغزیدن دو در بر روی هم می­تواند این مشکل را حل کند. از طرفی دیگر نقطه ضعف این نوع درب ها این است که معمولا فضای بین دو درب معمولا تمایل زیادی به جذب آب و آلودگی های داخل حمام دارد و با پر شدن آب در فضای بین دو در لغزیدن آن­ها بر روی هم کمی با مشکل مواجه می­شود. از طرفی دیگر هم پوشانی دو درب که روی هم می لغزند کار تمیز کردن این درب­ها را با مشکل مواجه می­کند.
 • درب­های پنلی: که در عین سادگی، از جذابیت بالایی برخوردارند. درب­های پنلی می­توانند طبق مشخصاتی که سفارش دهنده می­دهد، در طرح­های متنوعی ساخته شوند. این درب­ها می­توانند از ۲ تا ۱۲ پنل داشته باشند اما رایج­ترین آن­ها به عنوان درب­های پانلی استاندارد، درب­های ۵ پانلی و درب­های ۳ ­صفحه­ای هستند. این نوع از درب­ها بدون رنگ نیز فروخته می­شوند و کاربران می­توانند به دلخواه رنگ آمیزی را خود انجام دهند.
 • درب­های دوتایی: که ورودی زیبا و جذابی برای اتاق ایجاد می­کنند. این نوع از درب­ها برای خانه­های بزرگ مناسب­ترند زیرا فضای زیادی را اشغال می­کنند. درب­های دوتایی معمولا برای درب اصلی استفاده می­شوند و از موادی مانند چوب، شیشه، کامپوزیت، فلزات و ترکیبی از آن­ها ساخته می­شوند.
 • درب­های فلش: دارای سطحی کاملا صاف و ساده و بدون تابلو و تزئینات هستند. این نوع درب­ها انعطافپذیر هستند و می­توانند به خوبی با دکوراسیون و طرح اتاق و فضای داخلی ساختمان ترکیب شده و جذابیت خاصی را به نمایش بگذارند.
 • درب­های جیبی: درب­کشویی داخلی هستند که در هنگام باز شدن در درون دیوار ناپدید می­شوند. درب­های جیبی در جایی که فضا تنگ است یا در هنگام باز و بسته شدن در به حالت چرخشی با سایر عناصر اتاق تعارض وجود داشته باشد، بسیار عالی عمل می­کنند. البته اصطکاک بالای این درب­ها در هنگام باز و بسته شدن مکرر، یکی از جنبه­های ناامید کننده این درب­ها هستند که باعث می­شود خیلی زود از رده خارج شوند که البته اگر در هنگام باز و بسته کردن، با این نوع درب­ها به ملایمت رفتار گردد، بدون هیچ مشکلی می­توان سالها از این درب­ها استفاده کرد.

درب اتاقی چوبی

درب اتاقی چوبی نقش مهمی در زیبایی درونی ساختمان و تناسب با دکوراسیون آن دارد. امروزه در اکثر مناطق، درب­های چوبی به عنوان درب اتاقی مورد استفاده قرار می­گیرند. به دلایل آب و هوایی و استحکام و دوام بالای چوب، میزان استفاده از این نوع درب­ها روز به روز در حال افزایش است. علاوه بر آن، چوب در مقایسه با آهن و شیشه عایق مناسبی در برابر گرما و سرماست و همچنین مقاومت بالایی در برابر سر و صدا دارد. همچنین درجه امنیت چوب با آمدن روکش روی آن، نسبت به سایر مواد بیشتر است.

استفاده از درب چوبی مشکلاتی را نیز به همراه دارد که برخی از آن­ها عبارتند از:

 • هزینه بسیار بالا
 • سنگین بودن درب چوبی
 • زمان بر بودن تولید درب چوبی
 • احتمال تابیدگی درب چوبی به خاطر کاربرد چوب نامرغوب در تولید آن

از جمله درب­های چوبی رایج و پر­کاربرد توسط صاحبان ساختمان و آپارتمان­های مسکونی و یا تجاری می­توان به درب­های روسی و درب­های راش اشاره کرد.

چوب­های رایج در تولید انواع درب اتاقی

انتخاب یک درب چوبی مقاوم برای اتاق ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. با توجه به عواملی مانند رطوبت، سرما، گرما و وجود حشرات و گرد و خاک، نوع چوب مصرف شده در طراحی درب اتاقی می­تواند مهم باشد. از این رو در طراحی درب اتاقی چوبی از انواع مختلف چوب­ها استفاده می­شود.

در این قسمت به برخی از انواع چوب های پر­کاربرد در درب­های اتاقی اشاره می­شود:

 • چوب بلوط

چوب بلوط محکم و با دوام است. درب­های چوبی­ای که با استفاده از چوب بلوط ساخته شده­اند، به دلیل ماندگاری بالا در خانه های شلوغ پر­کاربرد هستند. از انواع چوب بلوط مورد استفاده در ساخت درب چوبی، می­توان به انواع قرمز و سفید و دانه دار آن اشاره کرد. همچنین طرح خاص چوب بلوط، رنگ آمیزی آن را نیز راحت کرده است به طوری که می توان طبق سلیقه مصرف کننده به این چوب­ها رنگ­های متنوعی داد .

 • چوب گیلاس

چوب گیلاس به دلیل روند پیری و رنگ منحصر به فرد خود کاربرد بالایی در ساخت وسایل چوبی ساختمان­ها و به ویژه درب­های چوبی دارد. دامنه رنگ چوب گیلاس از صورتی شروع شده و رفته رفته تیره تر می­گردد. معمولا از چوبی که بهترین تطابق رنگ و دانه را دارد به عنوان چوب گیلاس مناسب برای ساخت درب چوبی استفاده می­شود.

 • چوب افرا

مناسب­ترین چوب برای ساخت و طراحی درب­های چوبی، چوب افرا است. این چوب به دلیل شکننده بودن در برابر رطوبت، در طراحی داخلی نسبت به طراحی درب­های ورودی ساختمان بیشتر مورد استقبال است.

 • چوب گردو

یکی دیگر از چوب های پرکاربرد در طراحی درب­های چوبی، چوب گردو است. این نوع از چوب به سبب داشتن منافذ زیاد در ساختار خود معمولا با روکشی خاص در طراحی درب چوبی مورد استفاده قرار می­گیرد.

 • چوب اکالیپتوس مارگیناتا (جارا)

از گونه­های استرالیایی است که نجاران در کار کردن با آن راحت هستند. ولی اگر زیاد بماند سخت شده و بریدن آن سخت خواهد شد. این نوع از چوب در برابر آب و رطوبت و پوسیدگی مقاوم هستند و از این نظر برای ساخت درب اتاقی گزینه مناسبی به حساب می­آید.

درب اتاقی ام دی اف (MDF)

درب اتاقی ام­دی­اف به دلیل مقرون به صرفه بودن و پایداری ظاهری­‌ای که دارد، یکی از پرکاربردترین انواع درب­های اتاقی برای استفاده در ساختمان­هاست. به دلیل وجود ویژگی پایداری، این نوع از انواع درب­ها کمتر به تعمیر نیاز دارند و به همین سبب به مدت طولانی می توان از این درب­ها استفاده نمود. ویژگی دیگری که استفاده از این درب­ها را افزایش داده است رنگ پذیری راحت آن­ها  در طراحی، به سبب بافت خاص آن­ها است.

درب­های اتاقی ام­دی­اف در مقایسه با مدل­های چوبی این درب­ها، شکننده‌­تر بوده و به راحتی آب را به خود جذب می­کنند. همچنین این درب­ها به آسانی تمیز می­شوند.

در ساختار ام­‌دی‌­اف مورد استفاده در درب اتاقی، صفحات نازکی از الیاف چوب، رزین و موم به کار برده شده است.

با توجه به وجود تنوع در انواع درب­های ام­‌دی‌­اف، کاربران و صاحبان منازل و ساختمان­ها، می توانند درب­های ام‌دی‌­اف متناسب با دیوار و در کنتراست با مبلمان خانه انتخاب نموده یا برعکس درب­هایی در تضاد با رنگ دیوار و متناسب با مبلمان خانه را به کار ببرند.

درب اتاقی پی وی سی (PVC)

یکی دیگر از انواع درب اتاقی، درب­های پی ­وی­ سی است. این نوع از درب­ها برای فضاهای کوچک نظیر حمام، دستشویی، یا انبار­های آشپزخانه و یا حتی برای اتاق خواب مناسب هستند.

سادگی این درب­ها یک مزیت بزرگ به حساب می­ آید که کاربرد آن را گسترده ­تر می­کند. این نوع از درب­ها به علت اینکه ترک نمی­خورند، به رنگ آمیزی نیازی ندارند .

این درب­ها می­توانند از چوب، شیشه و وینیل ساخته و به کار برده شوند. همچنین درب­های پی­ وی ­سی با توجه به دارا بودن ویژگی عایق حرارتی، درجه حرارت متوسط اتاق را حفظ می­کنند و به این ترتیب استفاده مداوم از کولر و بخاری در فصول گرما و سرما کاهش می­‌یابد. همچنین درب­های پی­ وی­ سی تحمل بالایی در برابر ضربات وارده دارند و به سادگی ساییده یا دچار خوردگی و آسیب­های دیگر نمی­شوند. درب­های پی­وی‌سی در صورتی که به درستی نصب گردند، انعطاف­ پذیر بوده و می­توانند تا مدت­ها دوام داشته باشند. همچنین درب­های پی­ وی­ سی که از وینیل ساخته شده ­اند برای نصب قفل یا دسته جدید روی آن سازگار نیستند.

درب اتاقی اچ دی اف (HDF)

درب­های اچ­ دی اف که مشتق شده از تخته فیبر­هایی با چگالی بالا می­باشند، به عنوان یک جایگزین خوب به جای چوب، به کار برده می­شوند. این نوع از درب­های اتاقی با پوشش مات شناخته شده­اند.

اچ­ دی­ اف­ ها از الیاف چوبِ استخراج شده از تراشه­ها و ضایعات چوبی نرم شده تشکیل شده­ اند و به علت ساختار­های ریز خود به راحتی قابل رنگ­پذیری هستند. الیاف چوبی اچ ­دی ­اف­ توسط چسب تحت فشار و گرمای زیاد به هم متصل می­شوند و ساختار یکپارچ ه­ای را در قالب اچ ­دی ­اف تشکیل می­دهند.

وقتی صحبت از چوب مهندسی می­شود، اچ­ دی ­اف ­ها  در مقایسه با ام­ دی ­اف و تخته سه لا یک مرحله بالاتر قرار دارند و پیشرفته ­تر و کاربردی­تر هستند.

درب­های اتاقی اچ ­دی ­اف در برابر ترک خوردگی، تغییرات دما و رطوبت مقاوم می­باشند ولی معمولا توصیه می­شود که از اچ­ دی ­اف ­ها در طراحی درب­های کوچک­تر مثل درب­های کابینت استفاده شود زیرا آن­ها برای کنترل هوای بیرون مناسب نیستند.

درب اتاقی ال دی اف (LDF)

این نوع از درب اتاقی از انواع درب­های فیبری می­باشد که در مقایسه با درب­های ام­ دی ­اف و اچ ­دی­ اف تراکم مواد پایین­تری دارد و احتمال نفوذپذیری آن در برابر آب و مقاومت پایین در برابر رطوبت بالاست. از جمله مزایای این گونه درب­ها سادگی، ارزان و متنوع بودن آن­هاست .

درب اتاقی هایگلاس

درب­های هایگلاس یا شیشه­ ای به عنوان درب اتاقی برای اتاق­های لوکس و روشن ساختمانی و تجاری، جدا کردن و ایجاد محیطی برای کار یا حتی محیطی جداگانه برای نشستن افراد، از جمله ایده آل­ترین گزینه­ها هستند.

نکته ­ای که در مورد درب­های هایگلاس مطرح می­شود و به عنوان یک مزیت در استفاده از این درب­ها به شمار می‌رود، جایگزینی آسان این نوع درب­ها با درب اتاقی چوبی است.

درب­های هایگلاس در انواع کشویی آن در مقایسه با درب­ های گردان شیشه ­ای، گزینه مناسب­تری به عنوان درب اتاقی هستند زیرا نیازی به قسمت تاب ندارند و در امتداد دیوار قرار می­گیرند. می­توان با به کارگیری درب­های هایگلاس به عنوان درب اتاقی، اتاق­ های کار جذاب و مدرن، برای ساختمان­های اداری ایجاد کرد. اتاق‌های کاری که از نور مناسب­تری نیز برخوردارند.

از انواع شیشه­ های مورد استفاده و پر­کاربرد در طراحی درب­های هایگلاس، می توان به شیشه­ های روشن و سفید و همچنین شیشه ­های دودی که در حفظ حریم خصوصی داخل اتاق نیز مفیدند، اشاره کرد. جنس شیشه ­های به کار برده شده در درب­های هایگلاس با جنس شیشه ­های معمولی به کاربرده شده در انواع در و پنجره­ های ساختمان متفاوت بوده و نسبت به آن­ها از دوام و پایداری بیشتری برخوردار است.

استفاده از درب­های هایگلاس و تناسب آن با دکوراسیون و ساخت داخلی خانه ­ها، زیبایی و طرح جذابی به محیط داخلی ساختمان می­دهد .